PIEDESTAL, majolika, omkring sekelskiftet 1900
Grön glasyr. Riklig dekor av bland annat maskaroner, snäckor och blommor. Längd 27, bredd 27, höjd 100cm.
Slitage. Repor. Krackeleringar.