Framsida med porträtt av Gustav V, "Gustav V Sveriges Göt o vend konung". Baksida "Åt E.A. Dahlin för långvarig trogen tjenst". Daterad 1947. Band i grönt och gult. Med tillhörande etui.
Smärre slitage. Repor. Etuit trasigt.