Stomme i bronserad metall med rik, genombruten dekor av bl a barnfigurer. Kupa i opakt glas. Tre ljusarmar med totalt nio ljuspunkter för elektriskt ljus samt en ljuspunkt i mitt. Oljehus i keramik med polykrom blomsterdekor. Diameter ca 60 cm.
Bruksslitage, ställvis hårdare. Fläckar och smuts. Nagg. Senare el, omarbetad från fotogenlampa. Kupa med lagningar på metallstommen. Glasinsats med dålig passform, ej ursprunglig. Avslag. Skador på lamparmaturen. Ej funktionstestad.