BYRÅ, rokoko-stil, modern tillverkning.
Bukig form med tre lådor. Fanerad i bl a valnöt. Skiva i röd marmor. Längd 110, bredd 60, höjd 79 cm.
Slitage. Fanerskador i form av fläckar, sprickor och fanerbortfall.
Byrån är byggd av möbelsnickare Åke Karlberg, 1982, vid Stadshuset möbelverkstad.