Fanerade med björk. Dekor av intarsia. Beslag av mässing. Skiva av vit marmor. En låda i sarg. Ett hyllplan samt en dörr med bakomliggande förvaring. Bredd 40. Djup 40. Höjd 75 cm.
Slitage. Repor och märken. Torrsprickor. Något slagen faner på dörr. Fläckad skiva. Senare beslag.