Förgylld dekor föreställande duvor och blomsterkorgar. 18 kaffekoppar samt fat, 18 assietter (19 cm), kaffekanna, gräddkanna samt två sockerskålar.
Smärre bruksslitage. Smärre repor, dekorbortfall och enstaka sprickor. Lagad hänkel på en kopp.