Fot med dekor av fågelhuvuden och genombrutna partier med akantusslingor. Glasinsats med slipad floral dekor. Höjd 41 cm.
Slitage, smuts. Glasinsats möjligen ej ursprungligen tillhörande samt med fotnagg.