Kaffekanna, sockerskål och gräddkanna med delvis godronnerad dekor samt med uppsvängda handtag. Kaffekanna med trähänkel. Höjd 5- 10 cm. Sockertång, längd 8 cm.
Bruksslitage. Kaffekanna med skador vid hänkel samt lagning vid pip. Bucklor och repor.