Fanerad med valnöt och rot. Uppfällbar klaff med bakomliggande förvaring. Ett dörrpar med bakomliggande hyllplan. Bredd 117. Djup 48. Höjd 83 cm. Nyckel finns.
Slitage. Repor och märken. Torrsprickor. Fanerskador. Något slagen skiva.