Fanerad med björk. Överdel med uppfällbart och bakomliggande förvaring. Nedfällbar skrivklaff med bakomliggande skrivinredning. En låda över samt tre lådor under skrivklaff. Beslag av mässing. Bredd 112. Djup 49. Höjd 146 cm.
Slitage. Repor och märken. Torrsprickor. Fanerskador. Senare beslag och ben. Ett beslag saknas. Några draghandtag saknas invändigt. Något slagen skrivklaff. Nyckel saknas.