LJUSSTAKAR, ett par snarlika. Flintgods. Arthur Percy, Gefle porslinsfabrik, 1920-/30-tal.
Svart glasyr. Höjd 21 cm.
Smärre slitage. En ljusstake med nagg i botten.
Glasyren lanserades omkring 1928 och kom att kallas "begravningsporslin" i folkmun. Föremålen i denna glasyr blev dock populära och passade bra in i 1920- och 30-talets inredningar.