Eliel Saarinen

(Suomi, 1873-1950)
Eliel Saarinen
(Suomi, 1873-1950)

MATGRUPP, 6+1 delar, "Cranbrook", Eliel Saarinen, Adelta, Finland, formgivna 1929-30. 1900-talets andra hälft.

Lackat trä. Bord med rund skiva, stolar med svängd samt fasetterad rygg. Fasta toppade sitsar. Bordets diameter ca 135, höjd ca 72 cm.

Slitage, repor och märken samt enstaka stötskador med materialbortfall. En stol med lagning. Mindre ostadiga stolar. Bordet saknar skruvar vilket innebär att skivan är lös.

Lähtöhinta
25 000 SEK