Bemålad samt förgylld. Bukig front med tre lådor. Mässingsbeslag i form av rocailler. Bredd 88 cm, djup 46 cm, höjd 80 cm.
Smärre slitage. Senare renoverad, bland annat bemålad och patinerad.