Fanérat i olika träslag. Profilerad skiva. Front med medaljong i mässing. Svängda ben. Längd 86 cm. Djup 41 cm. Höjd 79 cm.
Bruksslitage. Omfattande fanérskador och fanérbortfall. Omarbetad. Kompletterad. Troligen ett omarbetat spelbord.