Tvådelat. Fanerat med ebenholts. Upphöjt krön med låda med lock. Dörrpar med bakomliggande inredning med 12 lådor samt dörr. Inläggningar av ben och sköldpadd.
Senare underdel. Längd 47 cm. Höjd 132 cm. (69 cm.) Djup 25 cm. Nyckel finns.
Slitage. Renoverat och kompletterat. Sprickor. Lösa dekordelar medföljer. Dekordelar saknas. Fanerskador.
Stämpeln "EBEN" användes i Augsburg under 1600-talet för att upplysa kunden om att möbeln var fanerad med äkta ebenholts och inte med svärtat päronträ, vilket var ett billigare alternativ till dyrbar ebenholts.