Målat. Beslag av mässing. Skuren dekor. Ett dörrpar med bakomliggande klädstång. Bredd 125. Djup 56. Höjd 181 cm. Nyckel finns.
Slitage. Repor och märken. Senare målning och beslag. Torrsprickor. Senare ben bak. Lagning på krön.