Fanerat med valnöt. Bemålat och förgyllt. Skuren dekor av palmblad och urna. Höjd 120 cm, bredd 67 cm.
Bruksslitage. Repor, skador och torrsprickor.
Se även föremål 698000, 697997 och 697996.