Fanerat i bl a mahogny samt bemålat. Låda i sarg. Fotkryss.
Etikettmärkt "Boggs & Buhl, Pittsburgh". Längd 41 cm, bredd 32 cm, höjd 73 cm.
Bruksslitage. Stötmärken, repor och färgbortfall. Skador i fernissan. Viss odör i låda.
Se även nummer 690080, 697998 och 697996.