Mahogny. Beslag av mässing. Nedfällbar skrivklaff med bakomliggande lådor och skrivinredning. Ett dörrpar under klaff. Raka avsmalnande ben. Skiva av marmor. Bredd 92. Djup 46. Höjd 126 cm. Nyckel finns. Nyckel finns.
Slitage. Repor och märken. Fanerskador och lagningar. Gångjärn med skador. Skiva med nagg. Torrspricka i bl a skrivklaff. Torrsprickor.
Beck-Friis, Söderö, Östergötland.