BYRÅ, sengustaviansk, tidigt 1800-tal.
Mahogny. Beslag av mässing. Målad skiva med marmorimitation. Tre lådor. Raka avsmalnande ben. Bredd 111. Djup 52. Höjd 84 cm.
Slitage. Repor och märken. Torrsprickor. Senare skiva. Nyckel saknas.
Beck-Friis, Söderö, Östergötland.