STOLAR, 6 st snarlika, gustavianska, provinsarbeten, tidigt 1800-tal.
Målade och bronserade. Lös stoppad sits. Skuren dekor. Kannelerade ben. Kopplad benställning.
Slitage. Repor och märken. Klädsel med slitage och fläckar. Senare förstärkta. Torrsprickor. Maskstungna sargar. Fyra med senare sitsar. Senare målning och bronsering.