Modern Art & Design 660
Huutokauppa: 19.−20. marraskuuta 2024
Important Winter Sale 661
Huutokauppa: 11.−13. joulukuuta 2024

TAKAMPEL, Karl Johan, 1800-talets första hälft.

Sex svängda ljusarmar. Bronserad dekor av bl.a. blomsterplymer. Svartmålad skål med bronserad dekor och avslutande kotte. Senare elektrifierad. Diam inkl ljusarmar 51 cm. Höjd 71 cm.

Senare ljuspipor. Slitage. Skador. En ljusarm lagad. Skål med färgbortfall. Ej funktionstestad.

Lähtöhinta
3 000 SEK