Fanerad i mahogny. 2 lådor och 3 hyllplan. Dekor av mässingslister. Ben avslutande i fothylsor av mässing. Höjd ca 120, längd 120 och bredd 30 cm. Nyckel finns.
Obetydligt slitage.