Ek. Två hursar med dekor av lejon med sköldar. Sarg med lådor. Längd 162, bredd 87, höjd 77 cm. Nyckel finns.
Bruksslitage. Skador, sprickor, lösa delar, fläckar. Ovandel löst sittande på hurstar.