Mörkbetsad bok. Siktlimmat böjträ. Fast, stoppad klädsel i rött syntetiskt läder.
Slitage. Färgbortfall, stötmärken, färgfläckar samt hål på klädsel. Enstaka skador. En sits med något avvikande färg på klädseln. En sits lös.