SKÅL, stengods, Anders Bruno Liljefors, Gustavsberg Studio, 1952.
Oval form. Ristad dekor och glaserad i svart, blågrått och grått. Signerad G, studiohand ABL samt årsbokstav V, inpressad stämpel GUSTAVSBERG. Höjd ca 9, längd ca 28x27 cm.
Obetydligt slitage.