Ek och ekfanér. Skuren dekor med floralt motiv. Mittparti med nedfällbar skrivklaff med bakomliggande skrivinredning. Undertill dörr med bakomliggande hylla. Sidorna med vitrinskåp med glasdörrar och glashyllor. Bredd 121 cm, djup 32 cm, höjd 119 cm. Nyckel finns.
Slitage. Repor och märken. Delvis senare kompletterad. Torrsprickor.