12 assietter, skålfat, skål, skål med lock och litet fat. Skålfatets diam 28 cm, assietternas diam 18 cm.
Bruksslitage, krackelyr. Skålens ena hänkel med glasyrnagg. Obetydliga glasyrnagg.