VAS samt FLAKONG, Vicke Lindstrand, Kosta, 1900-talets andra hälft.
Underfång i blått samt lila. Signerad "Kosta 41826 V. Lindstrand" samt "Kosta 91708 Lindstrand". Höjd 10-17,5 cm.
Sedvanligt slitage, smärre repor. Flakongens propp saknas samt med smärre tillverkningsdefekt.