Avtagbara bricka i präglad gulmetall. Hoppfällbar benställning med skuren dekor i betsat lövträ samt pärlemorinläggningar. Diameter 61 cm, höjd 53 cm.
Slitage. Repor, stötmärken samt smärre skador. Anlöpningar och rester av putsmedel.