KARMSTOL, empire, märkt HGK från Kungliga Husgerådskammaren, 1800-talets första hälft.
I sargen märkt HGK samt "Kr. Pr.". Lätt utåtsvängande armlän, avslut av lejontassar. Klädd delvis i Notturno från Svenskt Tenn formgiven av Josef Frank. Höjd 84 cm.
Ställvis hårt slitage. Lejontassar med pigmentbortfall. Renoverad, bl a förstärkningar i sargen, omklädd samt med lagningar. Ena armlänet löst. Troligen saknas dekorelement på armlän samt kortade ben.