POTTSKÅP, sengustavianskt, omkring år 1800
Fanerad i mahogny. Rak form. Två dörrar. Låda. Kalkstensskiva. Bredd 44, djup 33,5, höjd 75cm. Nyckel finns.
Slitage, ställvis hårt. Delar av bakstycke saknas. Sprickor. Fanerskador. Naggad skiva. Nyckelskylt till låda saknas. Repor och märken.