Gustaviansk

(Ruotsi, 1775-1810)
Gustaviansk
(Ruotsi, 1775-1810)

BANKETTSOFFA, gustaviansk, delvis 1700-talets andra hälft.

Ljust bemålad. Svängda sidostycken från gustaviansk tid med snidad dekor. Kannelerade ben och sarg med snidad dekor av tandsnitt från sannolikt 1900-talets början. Klädd i ljust tyg med dekor av blommor och blad i grönt. Höjd 90, längd 215, bredd 65 cm.

Renoverad och kompletterad. Slitage. Nötningar. Färgbortfall. Dynor saknas.

Lähtöhinta
2 000 SEK