Svarvat trähandtag. Dekorerad med festong och lagerkransar. Knopp utformad som en vindruvsklase. Öppning under vridbar lockknopp. Otydliga stämplar. Längd ca 22 cm.
Bruksslitage. Repor samt anlöpningar.