VAS, glas, Elis Berg, Kosta, signerad och daterad 1937.
Gråtonad glasmassa. Slipad vågliknande spiralvriden dekor. Signerad Kosta 1937 B 611. Höjd ca 19,5 cm.
Smärre bruksslitage och smuts. Repor under basen.