SERVISDELAR, porslin, 6+3 samt 5+2, Edward Hald, Karlskrona, 1925-1933.
Bestående av två olika med snarlika serviser. Den ena med kinesiserande dekor av drakar, den andra med beriden sjöhäst. I den förstnämnda finns följande delar: kaffekanna, 5 koppar med fat + ytterligare 3 fat. I den sistnämnda finns följande delar: 5 koppar med fat + ytterligare 7 fat. Ett lock medföljer.
Bruksslitage, repor och märken samt nagg. Två koppar samt kanna med sprickor. Mindre pigmentbortfall.