Brosch i form av kroksabel med filigranarbete och säkerhetskedja. 18K guld. Längd 6,8 cm. Brosch med rosenslipade diamanter, 1800-talets andra hälft. Förgyllt silver. Höjd 2,5 cm. Totalvikt ca 15 g.
Slitage. Broschen med diamanter saknas nålen. Lagningar.