Den ena Erik Linderoth, Motala,1927. Den andra i nysilver, tillverkad av Guldsmedsbolaget (GAB), Stockholm, 1800-talets slut. Längd ca 33 resp. 43 cm.
Bruksslitage, repor och märken och stötskador med mindre bucklor. Mindre anlupet.