SKÅP, art deco, möjligen Axel Larsson Bodafors, 1900-talets mitt.1920/30-tal.
Fanerad i bonad björk. Klaff, bakomliggande lådor med zebranofanerad front. Utdragslådor samt fack. Stram stiliserad dekor. Längd ca 130, djup ca 43, höjd ca 115 cm. Nyckel finns.
Slitage, repor och stötmärken, varav en stötskada vid skåpets högra sida. Klaff med förslitningsskador. Nyckel fungerar endast i klaff. Mindre trögt lås.