SPEGEL, Glössner, komponerad av Endre Nemes -47.
Blästrat glas med dekor av instrument och teatermask. Signerad "GLÖSSNER -47 KOMP. NEMES". Höjd 130 cm.
Spegeln med hörnskada. Slitage, repor på baksidan. Fläckar, anlupet glas. Spegeln är utan upphängningsanordning.