Modern Art & Design 660
Huutokauppa: 19.−20. marraskuuta 2024
Important Winter Sale 661
Huutokauppa: 11.−13. joulukuuta 2024

Karl Erik Ekselius

(Ruotsi, 1914-1998)
Karl Erik Ekselius
(Ruotsi, 1914-1998)

MATGRUPP, 9 delar. Karl Erik Ekselius, JOC Vetlanda, 1960-tal.

Ek. Runt matsalsbord med två iläggsskivor á 60 cm. Diameter 120 cm. Total längd 240 cm, höjd 75 cm. Bordet brännmärkt. Stolar med klädd sits och ryggbricka i flätad rotting.

Bordet med slitage, fläckar, repor, kantstött. Ojämnt blekt. Stolarnas klädsel med hårdare slitage, fläckar. Rottingen med skador. Skruvar saknas till en sits.

Lähtöhinta
2 000 SEK
Kuvan käyttöoikeudet