Bord och stolar i jakaranda. Bordet med två utdragsskivor. Bordets längd 250 (140+55+55), bredd 90, höjd 74 cm. Stolarnas höjd 78 cm. Stämpelmärkta. CITES-intyg medföljer.
Slitage, blekning. Bordsskivan med smärre repor. Stolarnas stoppning omfattande torkade.