SPEGEL, senempire/nyrokoko, 1800-talets mitt.
Förgylld och bronserad. Rik dekor av bland annat rocailler. Genombrutet krön med dekor av akantusblad samt blommor. Höjd 83 cm, bredd 58 cm.
Slitage. Senare förgyllning. Sprickor samt avslagen dekor.