CHIFFONJÉ, Nyrenässans, 1800-talets slut.
Fanerad i bland annat valnöt. Rak form med klaff, bakomliggande lådor. Utdraglådor. Längd ca 94, djup ca 56, höjd ca 142 cm. Nyckel finns.
Slitage, repor och stötskador. Förslitningsskador vid klaff.