Teak med svärtade gavlar. Två bokhyllor med överliggande hyllplan samt underdel med skjutdörrar och bakomliggande hyllinredning. Mellanliggande skrivskiva samt lådor. Brännmärkta. Längd 237 cm, bredd 40 cm, höjd 150 cm.
Bruksslitage. Repor, stötmärken samt färgbortfall. Hål i ena bakstycket.