Ljus emaljurtavla med svart arabiska siffror och sekundvisare. Stålboett numrerad 39199. '15 jewels unadjusted' urverket numrerat 46150. Diameter 48 mm. Kedja, 18K guld med svensk importstämpel.
Bruksslitage, ej funktiontestad.