Skuren dekor av bl a blommor och bladverk. Målad och bronserad. Klädda gavlar. Lösa plymåer i rygg och sits. Längd ca 200 cm, djup ca 94 cm.
Slitage. Större färgbortfall och torrsprickor. mindre skador/hål på ryggens baksida, samt fläckar.