Polykroma porträtt av, sannolikt, franska kungligheter. Rosa botten med förgylld dekor. Fyra kaffekoppar med fat, kaffekanna, mjölkkanna, sockerskål utan lock samt stort fat.
Bruksslitage. Smärre färgbortfall samt bortfall i förgyllningen. Nagg på ett kaffefat och kaffekanna. Lagning på fat, mjölkkanna samt en kopp. Lock på sockerskål saknas. Smärre tillverkningsdefekter.