Modern Art & Design 660
Huutokauppa: 19.−20. marraskuuta 2024
Important Winter Sale 661
Huutokauppa: 11.−13. joulukuuta 2024

SERVISDELAR, 8 delar, porslin, bär Sèvresliknande märke, 1800-tal.

Polykroma porträtt av, sannolikt, franska kungligheter. Rosa botten med förgylld dekor. Fyra kaffekoppar med fat, kaffekanna, mjölkkanna, sockerskål utan lock samt stort fat.

Bruksslitage. Smärre färgbortfall samt bortfall i förgyllningen. Nagg på ett kaffefat och kaffekanna. Lagning på fat, mjölkkanna samt en kopp. Lock på sockerskål saknas. Smärre tillverkningsdefekter.

Lähtöhinta
3 000 SEK