STOLAR, 2 stycken sengustavianska, 4 stycken gustaviansk stil, 1800-talets första hälft respektive tidigt 1900-tal.
Vitmålade. Skuren dekor varav de senare med hörnfleuroner. Kannelerade ben, krönet med humlekvist. Kopplad benställning. Stoppad sits samt rygg.
Slitage. Senare bemålade. Färgbortfall. Fläckat tyg.